Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

SAVAŞIN İÇİNDE “SINIRSIZ ŞENLİK”

Bildiğiniz gibi Suriye’de 8 yıldan fazla bir süredir savaş var ve milyonlarca insan Suriye’den dünyaya yayıldı. Bunların çoğu, yaklaşık 4 milyon, Türkiye’de. Türkiye “açık kapı” politikasını uygulamasına rağmen, kendi topraklarını terk etmek istemeyen insanlar var. Bu nedenle, çok zorlu koşullara rağmen milyonlarca insan Suriye’de kaldı. Maalesef, devam eden Suriye savaşı nedeniyle insani bir durum olduğunu söylemeliyim.

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği (UMHD) tarafından 3 yıldır “Sınırsız Festival” organizasyonu düzenlenmektedir. Bu yıl organizasyon Eylül ayında Suriye’nin Azaz kentinde yapıldı. Etkinliğin amacı, mülteci kamplarını ziyaret etmek,  festival kapsamında kırtasiye  kutuları dağıtmak için okullara gitmekti. Bu misyonla Epic Migrations ekibi olarak Suriye’ye gittik ve orada orada gördüklerimizle ilgili tüm görüşlerimizi paylaşmak istiyoruz.

İlk bakışta “Savaş varken neden oraya festival için gittiniz?” Diye düşünebilirsiniz. Cevap basit: Savaşın karanlığına rağmen çocukların mutlu anıları için bir şeyler yapmak istedik. Bu nedenle UMHD ekibi üçüncü kez bir festival yapmaya ve kırtasiye kutuları dağıtmaya karar verdi. Eylül ayında, UMHD  #bikutugelecek hashtag ile bir çağrı başlattı ve binlerce kişi bağış yaptı. 7 gün boyunca 5 binden fazla kutu topladık ve oraya kutularla birlikte şükran, sevinç, sevgi dolu kalplerimizi taşıdık. Festivalde 10 binden fazla kırtasiye kutusu dağıttık ve çocuklarla neşe dolu anlar geçirdik . Güldük ve birlikte ağladık.

Yazacağım için üzgünüm. Daha önce Azaz’da 30.000 kişi yaşıyordu, şimdi 400.000’e ulaştı. Evet, konteyner evleri var ama sadece 100.000. Çoğu insan çadırlarda veya ağaçların altında yaşıyor. Çoğu çocuk hasta. Un, ekmek, temizlik malzemesi yok. Eskiden IŞİD, PYD ve rejim askerleri vardı, ama şimdi bölge Türk Kuvvetleri sayesinde güvende. Ancak, destek hizmetlerine ihtiyaçları vardır. Hala  insani bir durum söz konusudur.

Son mesajımız: “Lütfen seslerini duyun!”